
© aleksandr volkov dreamstime.com
Analizy |
Rozbiórka Samsung S6 Edge
Grupa iFixit postanowiła rozebrać bardzo ciekawy smartfon, czyli Samsung Galaxy S6 Edge. To model z zakrzywionym ekranem. Co jeszcze za tajemnice w sobie kryje? Czy jest trwały? A jeśli nie, to jak z jego naprawą? Zapraszamy do lektury.
Grupa iFixit zajrzała do nowego smartfona Samsunga, czyli S6 Edge. Co go wyróżnia? Widać to już na pierwszy rzut oka, jak tylko złapie się go w ręce. Mianowicie zakrzywiony na brzegach dłuższej krawędzi ekran o rozdzielczości 1440 na 2560 pikseli (577 dpi). W środku powinniśmy też znaleźć procesor Exynos 7 Octa ze zintegrowaną grafiką Mali-T760 oraz 3 GB pamięci, jak czytamy w dokumentacji. Jeszcze z nowinek technicznych, urządzenie posiada system ładowania bezprzewodowego w systemie Qi i 16 M-pikselową kamerę z funkcją HDR.
Jak się dobrać do środka tego „maleństwa”? No cóż, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Chociaż jak nietrudno się domyślić, całość ładnie sklejono, a wcześniej bardzo dokładnie spasowano. Konstrukcja nie ułatwia zadania, a całość trzyma się naprawdę mocno. Nie obejdzie się bez specjalnej (przy)ssawki.
Wymaga to sporo (naprawdę sporo) uwagi i cierpliwości. Po otwarciu widać... niewiele, poza ramą środkową. Należy ponownie skorzystać z magicznych narzędzi w postaci plastikowych nożyków i śrubokrętów precyzyjnych, by dostać się głębiej. Na szczęście obędzie się już bez rozklejania wszystkiego, najprawdopodobniej.
Rama środkowa to ciekawe zestawienie. Jest tu sporo styków sprężynkowych i cewek do obsługi ładowania bezprzewodowego, NFC, i innych elementów, jak np. głośniczki. No dobrze, zostawmy już ten element i idźmy dalej. Zanim jednak przeanalizujemy płytę główną, można szybko i łatwo wyjąć moduły kamer. Na jednej z nich (16 MP) widzimy zamontowane układy: W25Q32FW oraz IDG-2030. Pierwszy to pamięć flash, drugi zaś to podwójny żyroskop dla realizacji funkcji stabilizacji optycznej.
Płyta główna ujawnia takie elementy jak:
- procesor główny Samsung Exynos 7420 Octa-core (64-bit, 4 rdzenie 2.1 GHz + kolejne cztery rdzenie 1.5 GHz, ze zintegrowaną pamięcią K3RG3G30MM-DGCH 3 GB LPDDR4 RAM wraz z KLUBG4G1BD 32GB NAND Flash),
- Skyworks 78041 – moduł front-end dla MMMB („Hybrid Multimode Multiband (MMMB)”),
- Avago AFEM-9020 PAM
- Wolfson Microelectronics WM1840 – kodeki audio oraz Maxim MAX98505 – wzmacniacz audio klasy DG,
- Samsung N5DDPS3 – układ zbliżony do N5DDPS2, prawdopodobnie kontroler NFC,
- InvenSense MP65M – 6-cio osiowy żyroskop i akcelerometr,
- Samsung C2N89U – prawdopodobnie procesor obrazu,
- Samsung Shannon 928 – Transceiver RF,
- Broadcom BCM4773 – obsługa GNSS
- Avago ACPM-7007 - PAM
- Maxim MAX77843 – PMIC.